• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed
  • Link til Klimateknologi

Forskning og uddannelse19. 08. 2019 | Dann Bjarke Jensen

Ny forskning kan skaffe bedre fødevarer

Forskning og uddannelse19. 08. 2019 By Dann Bjarke Jensen

Ph.d.-studerende Anne Bech Risum og professor Rasmus Bro ved gaskromatografen på Institut for Fødevarevidenskab (KU FOOD) ved Københavns Universitet. Foto: Morten Vormsborg Christiansen.

Forskere fra Institut for Fødevarevidenskab på Københavns Universitet har fundet ud af, hvordan man ved at bruge deep learning hurtigere kan tolke analyser, der foretages ved hjælp af gaskromatografi. Da denne type analyser benyttes mange steder i samfundet, har den nye metode stor betydning for kvalitet, effektivitet og omkostninger, når forskellige data – fra blodprøver, over test af olieforurening, til fermentering af ost – skal undersøges.

Gaskromatografi er en analysemetode, som de fleste på et eller andet tidspunkt stifter bekendtskab med uden nødvendigvis at vide det. Ved hjælp af gaskromatografi kan man fx afsløre fødevaresvindel, finde ud af hvor et bestemt parti kokain er fremstillet, eller overvåge en fermentering af ost.
– Den nye tolkningsmetode af gaskromatografiske analyser kan gøre denne type analyser tilgængelige for langt flere, hvilket betyder, at man vil kunne træffe bedre og billigere beslutninger på en række områder i samfundet, siger professor ved Institut for Fødevarevidenskab på Københavns Universitet (KU FOOD), Rasmus Bro, som er en af forskerne bag den nye tolkningsmetode.
Metoden kan også bruges til måling af smag og duft indenfor gastronomien og til at undersøge blodprøver på hospitalet.
– Gaskromatografi er en af de mest anvendte analysemetoder overhovedet, og der er tale om en kemisk profilering, som kan afsløre tusindvis af ting. Analysen er helhedsorienteret og viser næsten alle de kemiske komponenter i en prøve, der består af biologisk materiale, i et særligt mønster, som så kan tolkes i forhold til de specifikke ting, man gerne vil undersøge. Man kan sige, at man tager et kemisk ”fingeraftryk” af materialet, siger Rasmus Bro.
Gaskromatografi er generelt vigtig, når man taler om sikkerhed og forbedring af kvaliteten af den globale fødevareproduktion. Og overvågning ved hjælp af målinger og kunstig intelligens i fødevareindustrien er et af emnerne på en ny stor fødevarekonference i København senere på måneden, Food Day 2019, under overskriften ”The role of online monitoring and artificial intelligence in sustainable food production”.

Brug af gaskromatografiske analyser i fødevareindustrien
Det er ret dyrt at tolke analyserne, da det kræver højt specialiseret arbejdskraft.
– Der ligger et stort manuelt arbejde bag tolkningen af mange gaskromatografiske analyser, og i nogle tilfælde går der flere uger, fra man har lavet målingerne, til man står med resultaterne. Med denne forskning viser vi, at noget af det, der tager allermest tid, kan man få en computer til at gøre automatisk, siger ph.d.-studerende Anne Bech Risum, som også er en af forskerne bag den nye tolkningsmetode.
Computeren kan træffe en lang række af beslutninger, som normalt kræver en kemiker.
– Tolkningen er et meget omfattende arbejde, fordi man så at sige arbejder sig gennem data bid for bid. En computer kan gøre dette langt mere effektivt og reproducerbart, uddyber Anne Bech Risum.
Gaskromatografi ved hjælp af massespektrometri (GC-MS) bruges meget i fødevareindustrien. For eksempel vil alle store virksomheder, der arbejder med fermentering, bruge denne analysemetode til at måle på, hvordan mikroorganismerne i en fermentering udvikler sig og påvirker det endelige produkt.
– Hvis man fx producerer en ost, udvikler smagen og duften (aromaen) sig forskelligt afhængigt af, hvilken mikrobiologisk kultur, man tilsætter, og hvordan man behandler osten under produktionen. Gaskromatografi kan bruges til at måle de kemiske stoffer, der tilsammen danner aromaprofilen af osten. Så hvis man fx ønsker en mere frugtig eller nøddeagtig aroma, kan man prøve at ændre produktionen og derefter måle på, om man får dannet mere af de kemiske stoffer, der ligger bag den ønskede smagsprofil, siger Anne Bech Risum.
Den nye tolkningsmetode kan være med til også at give mindre fødevarevirksomheder adgang til meget avancerede analytiske metoder, der kan hjælpe virksomhederne med produktoptimering, kvalitetssikring og råvareidentifikation.
Resultatet af forskningen er en del af det løbende arbejde, som KU-FOOD-sektionen, Kemometri og analytisk teknologi, udfører i forhold til at automatisere GC-MS-analyser, og forskningen er finansieret af FOSS og Arla.

Skrevet i: Forskning og uddannelse

Seneste nyt fra redaktionen

Ny landsdækkende undersøgelse: Over halvdelen af unge forbinder intensivt dyrkede marker med natur

FødevareproduktionLandbrugMiljø og sundhed15. 01. 2026

Tænketanken Frej udgiver i dag Ungeindex 2026, der er en ny repræsentativ undersøgelse af unges viden og holdninger til mad og landbrug. Ungeindex 2026 giver et sjældent klart indblik i, hvad unge forventer af fremtidens fødevaresystem – og hvor kløfterne er størst mellem ambitioner, viden og

Fødevareminister Jacob Jensen

Grønland og Danmark drøfter et styrket samarbejde på fødevareområdet

Politik og eksport15. 01. 2026

Fødevareminister Jacob Jensen (V) og Naalakkersuisoq for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning Peter Borg har holdt møde i København for at drøfte et styrket samarbejde. Fødevareminister Jacob Jensen (V) har onsdag i København haft besøg af Naalakkersuisoq Peter Borg for Fiskeri, Fangst,

Millioner til grønnere erhvervsuddannelser

AktueltForskning og uddannelseMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed15. 01. 2026

Villum Fonden støtter erhvervsskolerne med 50 millioner kroner, så fremtidens faglærte kan blive klædt på til bæredygtighed og grøn omstilling. Erhvervsuddannelserne spiller en central rolle i den grønne omstilling af dansk erhvervsliv. Nu får en række erhvervsskoler landet over tilsammen knap

Skruer op for indsatsen for at få talenter til at overtage butikker

AktueltDetailhandel og en grosKød, fisk og fjerkræ15. 01. 2026

FødevareDanmark vil fjerne nogle af de barrierer, der i dag afholder unge slagtertalenter fra at videreføre sunde og veldrevne slagterforretninger, når mester går på pension. Blandt andet stiller brancheorganisationen nu en kaution på op til 500.000 kr. De senere år er flere veldrevne

Stjerneregn over København: Nu begynder gastro-året 2026

FoodserviceMesser og konferencerTop15. 01. 2026

2026 bliver et år med særlig fokus på gastronomii København, og nu lanceres ”En bid af stjernerne”:  En serie af events, der fejrer danske kokke, restauranter og producenter hele året. Her kan gæster blandt andet glæde sig til Årets Ret,DiningWeekmed Michelin-restauranter og Danmarks længste

Frisk fisk er ikke altid det bedste

Kød, fisk og fjerkræMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed13. 01. 2026

Skal der fisk på menuen, skal den ikke nødvendigvis være pivfrisk. Den slovenske biolog og fiskeopdrætter Irena Fonda fra Fonda Fish Farm gør op med forestillingen om, at friskhed altid er lig med kvalitet. Hun mener, at man bør lære at bruge næsen – og ikke bare øjnene. Når mange, såvel

Dansk kaffeteknologi får international blåstempling

DrikkevarerMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed13. 01. 2026

GrowGrounds opnår Gold Standard Project Design Certification og styrker Danmarks rolle i den grønne omstilling af kaffe Den danske agritech-virksomhed GrowGrounds har opnået Gold Standard Project Design Certification for sit Global Syntropic Agroforestry Program (GSID

L&F: Mercosur-aftalen rummer både muligheder og udfordringer for den danske fødevareklynge

AktueltFødevareproduktionLandbrugPolitik og eksport13. 01. 2026

En ny handelsaftale med Sydamerikanske Mercosur-lande åbner nye eksportmuligheder for den danske fødevareklynge, men den stiller samtidig skarpt på udfordringer for konkurrenceevnen og behovet for mere ens rammevilkår. Det mener Landbrug & Fødevarer Et flertal af EU's medlemslande har i

Danmarks første: National iværksætter- og vækstkonference for lokale fødevarer

AktueltMesser og konferencer13. 01. 2026

Fødevareministeren åbner en historisk konference, hvor Danmarks stærkeste rollemodeller og iværksættere samler viden og peger på, hvordan der kan skabes betydelig vækst og nyt iværksætteri fra jorden, forarbejdning, forædling og andet gennem hele fødevarernes værdikæde. Den 29. januar 2026

Millionstøtte til nyt projekt skal give flere plantebaserede restaurantoplevelser

Detailhandel og en grosFoodserviceFrugt og grøntMiljø og sundhedTopØkologi og bæredygtighed13. 01. 2026

Dansk Vegetarisk Forening og Dagrofa Foodservice har netop fået tilsagn om at modtage 1,5 mio. kroner fra Fonden for Plantebaserede Fødevarer. Støtten går til et nyt projekt, der skal styrke udbredelsen af plantebaserede madoplevelser på landets restauranter. Fonden for Plantebaserede Fødevarer

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Cash & Carry-butikkerne sænker priserne på spiritus

  • DENIOS ApS

    Nu falder sneen – og det kan blive dyrt for dig

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Busch Group fejrer stor åbning af næsten 60.000 kvadratmeter stort servicecenter i Tempe Arizona

  • Nemco Machinery A/S

    Kendt leverandør til bagerier fusionerer med Nemco

  • Ardo NV Denmark Office

    En klassiker med rødder

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Et tilbageblik på året der gik

  • DENIOS ApS

    Gemmer dit løfteudstyr på skjulte farer?

  • Ardo NV Denmark Office

    Sødme møder

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Fra vindtunneller til rumfart: Vakuum til rumfarts undersøgelser

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Dagrofa Foodservice juleindsamler til fordel for JunkFood

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Ny landsdækkende undersøgelse: Over halvdelen af unge forbinder intensivt dyrkede marker med natur

    15.01.2026

  • Grønland og Danmark drøfter et styrket samarbejde på fødevareområdet

    15.01.2026

  • Millioner til grønnere erhvervsuddannelser

    15.01.2026

  • Skruer op for indsatsen for at få talenter til at overtage butikker

    15.01.2026

  • Stjerneregn over København: Nu begynder gastro-året 2026

    15.01.2026

  • Frisk fisk er ikke altid det bedste

    13.01.2026

  • Dansk kaffeteknologi får international blåstempling

    13.01.2026

  • L&F: Mercosur-aftalen rummer både muligheder og udfordringer for den danske fødevareklynge

    13.01.2026

  • Danmarks første: National iværksætter- og vækstkonference for lokale fødevarer

    13.01.2026

  • Millionstøtte til nyt projekt skal give flere plantebaserede restaurantoplevelser

    13.01.2026

  • Københavnsk restaurantkæde skifter ikke kun navn men også fødevaregrossist  

    08.01.2026

  • Billetsalg til Dining Week er i gang

    08.01.2026

  • 500.000 fastelavnsboller på vej til danskerne: Coop ruster sig til fastelavnsbolle-krig

    08.01.2026

  • Danish Crown skaber 100 nye arbejdspladser i Vejen

    08.01.2026

  • Nyt initiativ: Toms Gruppen faciliterer dialog om ansvarligt forbrug på tværs af generationer

    08.01.2026

Alle nyheder ›

Læs Food & Drink gratis online

Annoncering i Food & Drink

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik