• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed

Fødevareproduktion18. 11. 2020 | Dann Bjarke Jensen

Ny brugervenlig og omkostningseffektiv gripper

Fødevareproduktion18. 11. 2020 By Dann Bjarke Jensen

OnRobot har lanceret 2FG7, som er en, omkostningseffektiv, brugervenlig, og renrums-egnet parallelgripper. 2FG7 er designet til at gøre det muligt for virksomheder i alle størrelser at opsætte applikationer til uden store omkostninger. Den kan implementeres på få minutter og er specielt designet til at håndtere store payloads – selv på trange steder. Den nye 2FG7-gripper er ideel til produktion med lav volumen og stort produkt mix og muliggør hurtig ROI i mange forskellige anvendelser, herunder maskinpasning, materialehåndtering og montage.

– Vores kunder bad om en parallelgripper, der kunne håndtere payloads på over 6 kg, uden at gå på kompromis med den brugervenlighed de forventer af OnRobots produkter. Ved at kombinere styrke, funktionalitet og nem programmering i en lille størrelse er 2FG7 netop den slags kraftfulde, produktionsklare gripper, siger Enrico Krog Iversen, CEO for OnRobot.

Med en maksimal payload på 11 kg, et ydre grebsområde på op til 74 mm og en gribekraft på mellem 20 og 140 N kan den alsidige 2FG7 let håndtere tunge, voluminøse payloads. Den er mindre end OnRobots RG2- og RG6-grippere – og alligevel kraftigere end begge. 2FG7’s dimensioner (156 x 158 x 180 mm) gør den til den perfekte gripper til brug i små arbejdsområder, hvilket er en stor bonus i travle produktionsanlæg, hvor plads er en kostbar mangelvare, og i applikationer med begrænset plads til manøvrering.

– Omkostningerne til robothardware-komponenter er faldet i de senere år, men det er ikke kommet mindre produktionsvirksomheder til gode, fordi langt de fleste industrielle robotenheder fortsat er uoverkommeligt komplekse og tidskrævende at implementere, forklarer Enrico Krog Iversen.

2FG7 integreres problemfrit med OnRobots produktsortiment, er kompatibel med alle større kollaborative robotter og lette industrielle robotarme og giver producenter med alle typer af færdigheder mulighed for at opsætte gripper-applikationer hurtigt og nemt. 2FG7’s brugervenlighed sikrer synlighed under implementeringsprocessen, hvilket i høj grad reducerer behovet for specialdele og reducerer tilbagebetalingstiden. Samtidigt forenkler intelligente feedbackfunktioner, bl.a. detektion af greb og mistet greb, implementeringsprocessen yderligere.

Certificeret til renrum

2FG7 er en produktionsklar gripper, der er bygget til at modstå barske produktionsforhold og anvendelser. Udover at være IP67-certificeret har 2FG7 opnået renrumscertificering (ISO-klasse 5), hvilket er nødvendigt i mange håndteringsanvendelser i medicinal- og elektronikindustrien. Den overholder desuden ISO/TS 15066 vedrørende risikovurderinger af kollaborative robotceller.

2FG7 drives af en integreret elmotor, som giver flere fordele i forhold til pneumatikbaserede grippersystemer. 2FG7-brugere kan nemt programmere indstillinger for kraft, hastighed og slaglængde gennem en intuitiv softwaregrænseflade. Dette gør gripperen ideel til produktion med højt mix/lav volumen, da den giver mulighed for hurtige og nemme justeringer af indstillinger, afhængigt af de dele der håndteres.

Præcisionen fra 2FG7’s elmotor gør det muligt for gripperen at give en fingerpositionsopløsning på 0,1 mm og en gribetid på 200 mm/s. For slutbrugerne giver muligheden for at foretage præcise justeringer af slaglængde, område og fingerposition fleksibilitet på tværs af en lang række anvendelser.

Derimod giver pneumatiske grippere begrænset kraftkontrol med lav opløsning gennem lufttryksjusteringer. Desuden giver pneumatiske systemer ikke intelligente funktioner til detektion af greb og kan have en negativ indvirkning på luftkvaliteten ved at frigive forurenende stoffer til arbejdsmiljøet.

– OnRobot eksisterer for at demokratisere automatisering ved at tilbyde producenter i alle størrelser billige, brugervenlige produkter, der giver dem nye muligheder uden yderligere tilpasning. 2FG7-parallelgripperen er en kraftfuld tilføjelse til OnRobots demokratiserende Plug and Produce-produktfamilie, siger Enrico Krog Iversen.

Skrevet i: Fødevareproduktion

Seneste nyt fra redaktionen

Ny undersøgelse: Hver tredje dansker får dårlig samvittighed, når aftensmaden ender som take away

Frugt og grøntMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed21. 04. 2026

Danskerne vil gerne spise sundt og hjemmelavet, men i praksis er det ikke altid det, der sker. En ny undersøgelse fra HelloFresh viser, at hver tredje dansker ofte vælger take away eller færdigretter på trods af, de hellere vil have hjemmelavet aftensmad.  Vi kender det nok alle sammen.

Dansk kaffekomet runder 50 mio. kr. efter fusion og varsler nye opkøb

AktueltDrikkevarer21. 04. 2026

Københavnske ØNSK har efter opkøbet af Damn Good Coffee Company øget omsætningen med over 45 pct. i et år præget af tunge investeringer. Det succesfulde opkøb har givet ledelsen mod på flere opkøb.  Efter et år præget af markant vækst og strategisk konsolidering kan kaffevirksomheden ØNSK

Gårdmejerier imponerer til årets Gourmetprisen

AktueltMejeri21. 04. 2026

Gårdmejerierne Søtofte og Tothaven vandt hver sin kategori ved Mejeriforeningens Gourmetprisen 2026. Søtofte med en cremefraiche 42 pct. og Tothaven med en gedemælksispind med cajeta og kaffe. Øvrige vindere i den årlige dyst på originalitet og gastronomisk kvalitet blev: Gammeldags kærnet smør fra

Scandic omlægger til frilandsgris med tre dyrevelfærdshjerter på alle danske hoteller

FoodserviceKød, fisk og fjerkræMiljø og sundhedTopØkologi og bæredygtighed21. 04. 2026

Scandic sætter øget fokus på dyrevelfærd og omlægger til frilandsgris med tre dyrevelfærdshjerter på alle danske hoteller. Ved årets slutning vil alt gris, der serveres på kædens 27 hoteller i Danmark være frilandsgris med det statslige trehjertede dyrevelfærdsmærke – en væsentlig øgning fra de

Danske kokkeelever vinder nordisk guld

FoodserviceMesser og konferencer21. 04. 2026

Danmark kan kalde sig Nordens bedste, når det gælder kokkeelever. Ved de nordiske mesterskaber for elever sikrede de danske deltagere sig guld i kokkedisciplinen og sølv blandt tjenereleverne Danmark satte et markant aftryk ved årets Nordiske Mesterskaber for Kokke- og Tjenerelever, der blev

Danskerne blandt dem, der spiser mest laks i EU – og stiller større krav til oprindelse og kvalitet

Kød, fisk og fjerkræ16. 04. 2026

Danskerne er blandt Europas mest lakseglade forbrugere. Med et årligt forbrug på 6,26 kilo laks pr. person topper Danmark listen i EU, og laks udgør næsten halvdelen af det samlede fiskeforbrug. Samtidig er kravene til kvalitet og ansvarlig oprindelse stigende. Det viser en ny rapport fra

Dagrofa træder ind i Bælgfrugtspartnerskabet

Detailhandel og en grosFoodserviceMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed16. 04. 2026

Bælgfrugtspartnerskabet udvider endnu engang partnerkredsen og kan nu byde velkommen til Dagrofa. Dagrofa dækker over detailkæderne MENY, SPAR, Min Købmand og Let-Køb samt Dagrofa Foodservice, der leverer til hoteller, restauranter, caféer og kantiner. Derudover er Aarstiderne og specialistselskaber

Farvel til 1,5 millioner stykker affald: Københavnske skoler får genbrugelige madbokse

AktueltEmballageFoodservice16. 04. 2026

Genbrugelige madbokse skal erstatte engangsemballage i spisefrikvarteret på Københavns folkeskoler. I dag serveres omkring 6.500 måltider dagligt i engangsemballage, hvilket betyder at mere end 1,5 millioner stykker engangsemballage smides ud om året. Det skal nye genbrugelige madbokse i fremtiden

Dessert på menuen i nyt Food&Drink

AktueltFoodservice16. 04. 2026

Årets tredje udgave af branchemagasinet Food&Drink er på gaden - denne gang med fokus på måltidets søde afslutning. I magasinet taler vi blandt andet med Bocuse d'Or-vinder Brian Mark Hansen om hans dessertkogebog og får hans tips til at løfte desserten til nye niveauer. Vi hører også om

140 jobs skal flyttes: Danish Crown planlægger at flytte fødevareproduktionen fra Aalborg, Østerbro

FødevareproduktionKød, fisk og fjerkræTop16. 04. 2026

Danish Crown laver en større millioninvestering i nye maskiner til frikadelleproduktion og beslægtede fødevarer for at fremtidssikre produktionen. Efter grundige overvejelser er det vurderet, at investeringen er bedst placeret i Vejle, og i den forbindelse planlægger Danish Crown at flytte

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Design af vakuumprocesser for øget effektivitet – fire vigtige overvejelser

  • DENIOS ApS

    Vil du have et opslagsværk til arbejdssikkerhed og miljøbeskyttelse?

  • Ardo NV Denmark Office

    Ny økologisk pasta fra Ardo!

  • DENIOS ApS

    Må du opbevare to forskellige stoffer på det samme opsamlingskar?

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Pfeiffer Vacuum+Fab Solutions introducerer CenterLine CNR-serien

  • Kastberg Is ApS

    Cookie Dough – Årets Nyhed præsenteret på Foodexpo

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Eventyr over Nordsøen: Servicetekniker fra Busch på en offshore-mission

  • Dagrofa Foodservice A/S

    FoodExpo: Dagrofa Foodservice sætter inspiration øverst på menukortet

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Eventyr over Nordsøen: Servicetekniker fra Busch på en offshore-mission

  • Sponsoreret indhold

    Guldager A/S – Ses vi på FOODEXPO 2026?

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Ny undersøgelse: Hver tredje dansker får dårlig samvittighed, når aftensmaden ender som take away

    21.04.2026

  • Dansk kaffekomet runder 50 mio. kr. efter fusion og varsler nye opkøb

    21.04.2026

  • Gårdmejerier imponerer til årets Gourmetprisen

    21.04.2026

  • Scandic omlægger til frilandsgris med tre dyrevelfærdshjerter på alle danske hoteller

    21.04.2026

  • Danske kokkeelever vinder nordisk guld

    21.04.2026

  • Danskerne blandt dem, der spiser mest laks i EU – og stiller større krav til oprindelse og kvalitet

    16.04.2026

  • Dagrofa træder ind i Bælgfrugtspartnerskabet

    16.04.2026

  • Farvel til 1,5 millioner stykker affald: Københavnske skoler får genbrugelige madbokse

    16.04.2026

  • Dessert på menuen i nyt Food&Drink

    16.04.2026

  • 140 jobs skal flyttes: Danish Crown planlægger at flytte fødevareproduktionen fra Aalborg, Østerbro

    16.04.2026

  • Økologisk Landsforening: Alle køer skal have adgang til græs og åben himmel

    14.04.2026

  • Danish Crown henter international profil som ny produktionsdirektør

    14.04.2026

  • International baristakonkurrence kommer til Danmark

    14.04.2026

  • Tre nominerede kæmper om Økoprisen 2026

    14.04.2026

  • Just eat stopper i Danmark 30. April

    14.04.2026

Alle nyheder ›

Læs Food & Drink gratis online

Annoncering i Food & Drink

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik