• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed

AktueltBrød og kagerFoodservice22. 09. 2020 | Kasper Mundt-Nielsen

Måltidskasseproducent udvider med nyt koncept

AktueltBrød og kagerFoodservice22. 09. 2020 By Kasper Mundt-Nielsen

På trods af et anderledes 2020 har Homemate haft et travlt første halvår, og nu udvider måltidskonceptet deres sortiment. Som noget helt nyt kan du nu sætte tænderne i et stykke bagværk, da man udvider med et nyt udvalg af ready-2-bake produkter.

– Homemate været et populært alternativ til de lukkede restauranter under corona, siger Niels Andreæ, adm. direktør hos Homemate.

Markedet for nemme måltidsløsninger er eksploderet de seneste år, og selvom Covid-19 har betydet, at mange har måtte dreje nøglen om, er de positive tendenser fortsat i måltidsbranchen. Det kan Homemate mærke, der har haft et foreløbigt travlt 2020 med stor efterspørgsel. Nu lancerer de deres nye bagværkskoncept.

– Siden begyndelsen har det været vores mission at gøre det nemt at spise friske sæsonbaserede retter af god kvalitet. Vi har længe mærket en stor interesse indenfor bagværk og har arbejdet på at udvikle det rette koncept, så vi er glade for endelig at kunne lancere Homemate Bakery. Selvom man ikke er en haj til at bage, skal alle have mulighed for at bage lækkert rugbrød eller friske croissanter om morgenen, siger adm. direktør for Homemate, Niels Andreæ.

Homemate Bakery er tilgængeligt i alle fem butikker og online. Blandt de nye Ready-2-bake produkter er det populære focaccia-brød, solsikkerugbrød, kerne- og maltbrød, sesam- og grovboller samt lidt til den søde tand i form af chokolade croissanter og en kanelstang.

Travlt corona halvår
Den globale sundhedskrise har haft konsekvenser for store dele af erhvervslivet, men hos Homemate har man haft travlt, selvom mange har været hjemme og haft tid til madlavningen.

– På grund af vores Ready-2-cook koncept, hvor du får frisk mad lavet på gode råvarer, har Homemate været et populært alternativ til de lukkede restauranter under corona. Ligesom mange også har brugt os, fordi de har skulle balancere med hjemmearbejde og skoleundervisning, og det er netop det, vi gerne vil hjælpe med, siger Niels Andreæ og fortsætter:

– Homemate skal give overskud til det vigtige i livet. Det kan være en udfordring at få en travl og anderledes hverdag til at hænge sammen under corona, så vi er glade for at kunne hjælpe danskerne med at samles om et godt måltid.

Skrevet i: Aktuelt, Brød og kager, Foodservice

Seneste nyt fra redaktionen

Ny rapport: Hjemmearbejde ændrer danskernes madvaner

Forskning og uddannelseMiljø og sundhed17. 02. 2026

HelloFresh lancerer trendrapporten Danmark til bords 2025, som kortlægger, hvordan hjemmearbejde og ændrede hverdagsrutiner har sat et varigt aftryk på danskernes måde at lave mad på. Rapporten viser, at fleksible arbejdsdage har givet danskerne nye madvaner - med mere planlægning, mere hjemmelavet

Fors stiller skarpt på madspild

Miljø og sundhedØkologi og bæredygtighed17. 02. 2026

Mad hører til i maven og ikke i skraldespanden. I en ny kampagne sætter Fors fokus på madspild, madaffald og ikke mindst forskellen på de to. Madspild er mad, der kunne være spist, men som ikke blev det og derved gik til spilde. Madaffald er derimod de dele af fødevarerne, vi ikke kan spise –

To danske klassikere lancerer rugbrød og øl skabt til det uformelle måltid

AktueltBrød og kagerDrikkevarer17. 02. 2026

To af Danmarks traditionelle fødevarebrands med rødder tilbage i 1800-tallet, Carlsberg og Schulstad, er gået sammen og lancerer nu to nye produkter: Barbaras Brød og Barbaras Bryg, der hylder deres fælles familiehistorie og samtidig inviterer danskerne tilbage rundt om det fælles måltid. Det

Efter 115 år: Krogs Fiskerestaurant lukker – og vender tilbage med store ambitioner

AktueltFoodservice17. 02. 2026

Efter 115 år på samme adresse er Krogs Fiskerestaurant lukket. Den ikoniske restaurant på Gammel Strand genåbner til foråret i en gennemrenoveret udgave med nyt ejerskab, nyt køkken og markant højere gastronomiske ambitioner. Krogs Fiskerestaurant bliver til en fuldblods gourmetrestaurant, der skal

Ny undersøgelse afslører: Dyrevelfærd i danske fastfoodkæder under al kritik

FoodserviceKød, fisk og fjerkræLandbrugMiljø og sundhedTopØkologi og bæredygtighed17. 02. 2026

Populære fastfood-kæder som McDonalds og Domino’s står meget svagt i ny bred undersøgelse om kyllinge-velfærd. “Hvis man går op i dyrevelfærd for kyllinger, skal man ikke hente sin sandwich eller burger i de mest udbredte fastfood-kæder som Burger King, McDonalds eller pizzakæden Domino’s.

Nemlig styrker øko-andelen trods pres i markedet

Detailhandel og en grosMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed12. 02. 2026

Mens salget af økologiske varer generelt er faldet i den danske dagligvarebranche, går online-supermarkedet nemlig mod strømmen og øger sin økologiprocent fra 22,8 procent i 2024 til 23,8 procent i 2025. Dermed fastholder nemlig positionen som den dagligvareaktør i Danmark med den højeste andel af

Lavazza opruster med Coffee Trainer på det danske marked

Drikkevarer12. 02. 2026

Lavazza Danmark styrker nu sin position i et marked, hvor forventningerne til kaffe er stigende uanset om den nydes hjemme, på café, restaurant, hotel eller arbejdspladsen. For at imødekomme udviklingen har virksomheden taget et vigtigt strategisk skridt og oprettet stillingen som Coffee Trainer.

Emballageafgift: Administrationen koster langt mere end selve afgiften

AktueltEmballageFoodserviceFødevareproduktionPolitik og eksport12. 02. 2026

Små og mellemstore fødevarevirksomheder bruger seks til syv gange flere ressourcer på at administrere den nye emballageafgift end på selve afgiften. Det vidner om et klart behov for forenkling, lyder det fra FødevareDanmark. I december nedsatte miljøminister Magnus Heunicke et virksomhedsforum,

Kendte københavnske restauranter laver auktion til fordel for børn med livstruende sygdomme

AktueltFoodserviceMiljø og sundhed12. 02. 2026

Make-A-Wish Danmark er gået sammen med en række af Københavns mest populære restauranter om at lave en online velgørenhedsauktion, hvor danskerne kan byde på særlige auktionsgenstande. Blandt andet kan man byde på en privat koncert med artisten Aura Dione og beløbet går direkte til at opfylde

Danmark må afgive førstepladsen i økolog

Miljø og sundhedPolitik og eksportTopØkologi og bæredygtighed12. 02. 2026

Danmark har hidtidig indtaget førstepladsen som verdens bedste i økologisk forbrug siden årtusindeskiftet. Men nu må danskerne se sig slået af Schweiz. Der skal politisk opbakning til, hvis målet om flere økologiske arealer skal nås, mener Landbrug&Fødevarer. Gennem de seneste mange år har

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Sponsoreret indhold

    INTERNORGA, 13.–17. marts 2026

  • DENIOS ApS

    Sådan fejrer vi valentinsdag hos DENIOS

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Invitation til kulinarisk masterclass: Desserter på 30 sekunder

  • DENIOS ApS

    Olien flød ud i vandet – men én ting inddæmmede den

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Busch Group præsenterer vakuumløsninger til skalerbare brug af brint og kulstof

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Tilbud til spisesteder: Tag føringen på den grønne menu

  • DENIOS ApS

    Hvad er forskellen på et brandsikkert skab og et batteriskab?

  • DENIOS ApS

    Skal dit truckværn være af stål eller plast?

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Pfeiffer Vacuum+Fab Solutions bliver officiel global leverandør af ITER-flanger

  • Ardo NV Denmark Office

    Fuldkorn som funktionel base i det professionelle køkken

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Ny rapport: Hjemmearbejde ændrer danskernes madvaner

    17.02.2026

  • Fors stiller skarpt på madspild

    17.02.2026

  • To danske klassikere lancerer rugbrød og øl skabt til det uformelle måltid

    17.02.2026

  • Efter 115 år: Krogs Fiskerestaurant lukker – og vender tilbage med store ambitioner

    17.02.2026

  • Ny undersøgelse afslører: Dyrevelfærd i danske fastfoodkæder under al kritik

    17.02.2026

  • Nemlig styrker øko-andelen trods pres i markedet

    12.02.2026

  • Lavazza opruster med Coffee Trainer på det danske marked

    12.02.2026

  • Emballageafgift: Administrationen koster langt mere end selve afgiften

    12.02.2026

  • Kendte københavnske restauranter laver auktion til fordel for børn med livstruende sygdomme

    12.02.2026

  • Danmark må afgive førstepladsen i økolog

    12.02.2026

  • Foodexpo baner vejen for iværksættere

    10.02.2026

  • Islandsk succes flytter ind hos Strandgaarden

    10.02.2026

  • Dansk startup omvandler den glemte halvdel af morgenkaffen til den næste milliard-dollars ingrediens

    10.02.2026

  • Brugerne hos Too Good To Go redder rekordmange fastelavnsboller i år

    10.02.2026

  • Dagrofa sætter tal og ambitioner på bæredygtighed

    10.02.2026

Alle nyheder ›

Læs Food & Drink gratis online

Annoncering i Food & Drink

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik