• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed

AktueltForskning og uddannelse30. 05. 2023 | Helle Friemann Nielsen

Dansk forsøg afslører: Du kan blive mæt ved blot at se billeder af mad på din telefon

AktueltForskning og uddannelse30. 05. 2023 By Helle Friemann Nielsen

Nettet flyder over med billeder af mad: På nyhedssites, på sociale medier og i bannerreklamer, der popper op overalt. En stor del af madbillederne bliver lagt op for at sælge specifikke madvarer. Tanken er, at vi får lyst til eksempelvis en burger fra McDonalds, når vi ser billeder af den på Facebook eller Instagram. Billedet skal med andre ord vække vores sult. Ny forskning fra Aarhus Universitet viser nu, at billederne faktisk kan have den modsatte effekt. Resultaterne kan måske lede til en form for behandling mod overspisning i fremtiden.

Det lyder måske skørt, men kigger du på tilpas mange billeder af den samme slags mad, vil du føle dig mæt og have mindre lyst den lige netop den madvare. Foto: Colourbox.

En række forsøg afslører, at vi kan få en mæthedsfornemmelse, når vi ser det samme billede 30 gange. Det forklarer Tjark Andersen, der lige har forsvaret sin ph.d. ved Institut for Fødevarer på Aarhus Universitet.
For at undersøge om variationen af madvarer helt fjerner mæthedsfornemmelsen, designede Tjark Andersen og hans kolleger en række online forsøg. Digitale forsøg som de endte med at få mere end 1.000 mennesker igennem.
-I vores forsøg viste vi, at når deltagerne ser det samme madbillede 30 gange, føler de sig mere mætte, end før de havde set billedet. De deltagere, der fik vist billedet mange gange, valgte desuden en mindre portion, end dem, der kun fik madbilledet vist tre gange, da vi efterfølgende spurgte, hvor stor en portion, de havde lyst til, siger han.

Snyd din hjerne mæt
Det lyder måske underligt, at deltagerne følte sig mætte uden at have fået noget ned i maven. Men det er faktisk ganske naturligt, forklarer Tjark Andersen. Hvordan vi tænker om mad, spiller en stor rolle på vores appetit.
-Din appetit hænger tættere sammen med din kognitive opfattelse, end de fleste af os tror. Hvordan vi tænker om vores mad, spiller en stor rolle, siger han og fortsætter:
-Der er studier, som har vist, at hvis man gør folk opmærksomme på farven på Jelly Beans, vil de, hvis de har spist sig mætte i røde Jelly Beans stadigvæk have lyst til de gule. Selvom de smager fuldstændig ens.
Inden for hjerneforskningen forklares sådanne fund med den såkaldte grounded cognition-teori. Hvis du for eksempel forestiller dig at sætte tænderne i et æble, vil ifølge teorien de samme områder i hjernen blive aktiveret, som når du rent faktisk tager en bid af et æble.
-Du får en fysiologisk respons på noget, du blot har tænkt. Det er derfor, vi kan føle os mætte helt uden at spise noget, siger han videre.

Stort online forsøg
Tjark Andersen og hans kolleger er ikke de første, der opdager, at vi kan få en mæthedsfornemmelse blot ved at se på billeder af mad. Det har andre forskergrupper tidligere vist. Det nye i forskningen fra Aarhus Universitet er, at de undersøger, hvor mange gentagelser der skal til – og om variation i billederne fjerner mæthedsfølelsen.
-Vi ved fra tidligere studier, at når folk ser billeder af forskellige former for mad, er der ikke den samme effekt på mætheden. Derfor kan du spise dig mæt i hovedretten og stadig have lyst til dessert. De søde sager er en helt anden type mad, siger han.
For at undersøge om variationen af madvarer helt fjerner mæthedsfornemmelsen, designede Tjark Andersen og hans kolleger en række online forsøg. Digitale forsøg som de endte med at få mere end 1.000 mennesker igennem.
Først viste de et billede af én orange M&Ms. Nogle deltagere fik vist billedet tre gange, andre 30 gange. Den gruppe, der så flest billeder af M&M’s, følte sig mest mæt bagefter, forklarer Tjark Andersen.
De skulle svare på, hvor mange M&Ms mellem 1 og 10, de havde lyst til. Gruppen, der havde set 30 billeder af orange chokoladeknapper, valgte en mindre mængde, end den anden gruppe.
Bagefter gentog de forsøget. Denne gang med M&Ms i forskellige farver. Farverne ændrede ikke på resultatet. Til sidst skiftede de M&Ms ud med Skittles. I modsætning til chokoladeknapperne smager Skittles nemlig forskelligt alt efter farven.
-Når farven ikke spillede en rolle, måtte det være den forestillede smag. Men faktisk fandt vi heller ikke en stor effekt her. Noget tyder altså på, at flere parametre end blot farve og smag skal være anderledes, før det påvirker effekten af mæthed, forklarer han.

I forsøget brugte Tjark Andersen og hans kolleger billeder af M&Ms. Først et billede af enkel orange M&M og derefter billeder af flere forskellige. Til sidst varierede de smagen og brugte Skittles, som smager forskelligt alt efter farven. Foto: Totemadam (Creative Commons).

Kan måske bruges som slankestrategi
Siden 1975 er antallet af overvægtige på verdensplan blevet tredoblet. Ifølge WHO er overvægt en af de største sundhedsudfordringer, vi mennesker står overfor. Og årsagen til at vi bliver for tykke er, at vi spiser for meget og for usundt og rører os for lidt. Her kommer Tjark Andersens resultater ind i billedet. Måske kan de bruges som en metode til at styre din appetit.
-Hvis man nu lavede en app, der var baseret på en Google-søgning. Lad os sige, du havde lyst til pizza. Du åbner appen. Vælger pizza – og så viser den en masse billeder af pizza, mens du forestiller dig, at du spiser det. På den måde kunne du få en mæthedsfornemmelse og måske helt holde dig fra at spise pizza, forklarer han.
Måske kan hans resultater bedst bruges til at sikre, at du ikke påbegynder et måltid. Deltagerne i studiet valgte nemlig kun lidt færre Skittles eller M&Ms svarende til under 50 kalorier.
-Den store kaloriebesparelse får du først, hvis du helt afholder dig fra at påbegynde et måltid. Men det kan også være, at metoden her kan bruges til det. Det kunne være spændende at undersøge, siger han.

Sociale medier flyder over med mad
Når Tjark Andersen og en række andre forskere undersøger, hvordan madopslag på sociale medier påvirker os, er det fordi de, vi konstant bliver konfronteret med lækker mad.
For nogle år siden forsøgte en amerikansk forskningsgruppe at finde ud af, hvor mange opslag med mad, vi i gennemsnit støder på, når vi er på sociale medier. Forskerne fulgte en række unge mennesker og kortlagde, hvad de stødte på af indhold. I gennemsnit så de unge 6,1 madrelaterede opslag på 12 timer. Langt de fleste af opslagene var billeder af mad – og mere end en tredjedel var opslag om desserter eller andre søde sager.
Internettet og i særdeleshed sociale medier kan altså være en medvirkende årsag til at vi bliver mere og mere overvægtige. Men det kan måske også være løsningen.
Det vil fremtiden vise.

Skrevet i: Aktuelt, Forskning og uddannelse

Seneste nyt fra redaktionen

Verdensbanken: Akvakultur har det laveste klimaaftryk blandt animalske proteiner

FødevareproduktionKød, fisk og fjerkræ28. 04. 2026

Akvakultur står allerede for knap 60 pct. af verdens produktion af fisk og skaldyr og kan ifølge Verdensbanken skabe op mod 22 millioner job globalt frem mod 2050. Dansk Akvakultur Producentorganisation (DAPO) opfordrer til, at Danmark omsætter ambitionerne i aftalen 'En ny kurs for dansk fiskeri'

Britisk podcast zoomer ind på danske planterige succeser

Frugt og grøntFødevareproduktionLandbrugMiljø og sundhedPolitik og eksportØkologi og bæredygtighed28. 04. 2026

Danmarks fødevarerevolution: planterig mad, mindre ultraforarbejdning og grøn umami er emnet i en ny britisk podcast. Gæst er Anders Nicolajsen, Chef for Foodservice & Gastronomi, Landbrug & Fødevarer. Danmark er i front, når det gælder planterigt mad, økologi og mere bæredygtige

Fra brand til fans: Stryhn’s lader de største fans definere etiketten

AktueltKød, fisk og fjerkræ28. 04. 2026

I forbindelse med sit 85-års jubilæum lancerer Stryhn’s en kampagne, der hylder de trofaste fans, som har gjort brandet til en fast del af danskernes hverdag. Stryhn’s er i dag et af de fødevarebrands, der findes i flest danske hjem – og netop den tætte relation er udgangspunktet for

Her er de nominerede kantiner der skal dyste om Kantineprisen 2026

AktueltFoodserviceFrugt og grøntMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed28. 04. 2026

De tre nominerede til Kantineprisen 2026 er nu udvalgt, og konkurrencen om Kantineprisen 2026 er dermed i gang. Første store prøve bliver en cook off-konkurrence på Madens Folkemøde den 21. maj, hvor kantinerne skal præstere som en del af den samlede vurdering frem mod prisoverrækkelsen i

Organisation om manglende svinekontrol: Det er skandaløst

FødevareproduktionKød, fisk og fjerkræLandbrugMiljø og sundhedTopØkologi og bæredygtighed28. 04. 2026

Kritikken hagler endnu engang ned over landets svineindustri. Denne gang er det fødevarestyrelsen, der står for skud fra Statsrevisorerne, der konkluderer, at dårlig dyrevelfærd ikke bliver opdaget og standset. På baggrund af en ny undersøgelse fra Rigsrevisionen konkluderer Statsrevisorerne,

Modernisering af mejeriprocesser kan reducere udledninger med op til 49 procent

MejeriMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed23. 04. 2026

En ny analyse fra Tetra Pak viser, at mejeriproducenter kan opnå betydelige klima- og effektivitetsgevinster ved at opgradere eksisterende produktionslinjer – uden at skulle investere i helt nye anlæg. Studiet, Dairy Processing Impact Assessment, uafhængigt gennemgået af Carbon Trust, viser at

25 år med marcipan, mennesker og meninger

Konfekture23. 04. 2026

Den 8. maj markerer Odense Marcipans direktør, Niels Søgaard, sit 25-års jubilæum. En markant leder, der gennem et kvart århundrede har sat retningen for virksomheden. For Niels Søgaard har det altid været let at være stolt af Odense Marcipan, som i hans tid på posten er vokset med tre

Mindre madspild: Butikkerne kan spare ved at give madvarer væk

AktueltDetailhandel og en grosMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed23. 04. 2026

Når supermarkeder vælger den rigtige strategi for overskudsmad, kan de både reducere madspild og forbedre bundlinjen. En analyse fra Københavns Universitet peger på, at det oftest er mere rentabelt at donere madvarer bort frem for at smide dem ud. I mange tilfælde er det direkte en økonomisk

Finalisterne er fundet til DM i alkoholfri øl

AktueltDrikkevarerMiljø og sundhed23. 04. 2026

Når Danmarks bedste alkoholfri øl skal kåres for tredje år i træk i Tivoli den 23. maj, er det med otte bryggerier fra det meste af landet blandt finalisterne. Forleden blindsmagte et panel af professionelle øldommere de i alt 40 indsendte øl, hvorfra de udvalgte de otte finalister, der skal dyste

Mere økologi til de professionelle køkkener: Dagrofa Foodservice og Aarstiderne Engros forener kræfterne

Detailhandel og en grosFoodserviceMiljø og sundhedTopØkologi og bæredygtighed23. 04. 2026

Aarstiderne Engros flytter til juni ind hos Dagrofa Foodservice. Fordelene for kunderne er, at Aarstiderne Engros fastholder den nære relation til de økologiske producenter, mens Dagrofa Foodservice byder ind med et effektivt logistisk setup og en nyudviklet webshop. Partnerskabet skal sikre, at

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • DENIOS ApS

    Hvordan bortskaffer du lithiumbatterier?

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Design af vakuumprocesser for øget effektivitet – fire vigtige overvejelser

  • DENIOS ApS

    Vil du have et opslagsværk til arbejdssikkerhed og miljøbeskyttelse?

  • Ardo NV Denmark Office

    Ny økologisk pasta fra Ardo!

  • DENIOS ApS

    Må du opbevare to forskellige stoffer på det samme opsamlingskar?

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Pfeiffer Vacuum+Fab Solutions introducerer CenterLine CNR-serien

  • Kastberg Is ApS

    Cookie Dough – Årets Nyhed præsenteret på Foodexpo

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Eventyr over Nordsøen: Servicetekniker fra Busch på en offshore-mission

  • Dagrofa Foodservice A/S

    FoodExpo: Dagrofa Foodservice sætter inspiration øverst på menukortet

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Eventyr over Nordsøen: Servicetekniker fra Busch på en offshore-mission

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Verdensbanken: Akvakultur har det laveste klimaaftryk blandt animalske proteiner

    28.04.2026

  • Britisk podcast zoomer ind på danske planterige succeser

    28.04.2026

  • Fra brand til fans: Stryhn’s lader de største fans definere etiketten

    28.04.2026

  • Her er de nominerede kantiner der skal dyste om Kantineprisen 2026

    28.04.2026

  • Organisation om manglende svinekontrol: Det er skandaløst

    28.04.2026

  • Modernisering af mejeriprocesser kan reducere udledninger med op til 49 procent

    23.04.2026

  • 25 år med marcipan, mennesker og meninger

    23.04.2026

  • Mindre madspild: Butikkerne kan spare ved at give madvarer væk

    23.04.2026

  • Finalisterne er fundet til DM i alkoholfri øl

    23.04.2026

  • Mere økologi til de professionelle køkkener: Dagrofa Foodservice og Aarstiderne Engros forener kræfterne

    23.04.2026

  • Ny undersøgelse: Hver tredje dansker får dårlig samvittighed, når aftensmaden ender som take away

    21.04.2026

  • Dansk kaffekomet runder 50 mio. kr. efter fusion og varsler nye opkøb

    21.04.2026

  • Gårdmejerier imponerer til årets Gourmetprisen

    21.04.2026

  • Scandic omlægger til frilandsgris med tre dyrevelfærdshjerter på alle danske hoteller

    21.04.2026

  • Danske kokkeelever vinder nordisk guld

    21.04.2026

Alle nyheder ›

Læs Food & Drink gratis online

Annoncering i Food & Drink

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik