• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed

AktueltMarkedsføringMiljø og sundhedRåvarer og ingredienser21. 01. 2020 | Peter Friis

Bæredygtigheden er i top

AktueltMarkedsføringMiljø og sundhedRåvarer og ingredienser21. 01. 2020 By Peter Friis

Verdens mest bæredygtige virksomhed 2019 rangerer som nr. 2 på listen for 2020. (Arkivfoto: Chr. Hansen).

Med Ørsted som nummer 1, Chr. Hansen som nummer 2 og Novozymes på en sjetteplads viser Danmark klart lederskab inden for bæredygtighed.

På det canadiske medie- og investeringsanalysefirma Corporate Knights’ årlige liste over verdens 100 mest bæredygtige virksomheder, cementerer sidste års nr. 1 på listen, den globale bioscience-virksomhed Chr. Hansen, sin position i den absolutte top ved at figurere som nr. 2 på ranglisten for 2020.
Danmarks største energiselskab, Ørsted, topper listen som verdens mest bæredygtige virksomhed, med Chr. Hansen som nummer 2 og Novozymes på en sjetteplads.
– Vi er stolte og beærede over, at vores indsats for at arbejde for en bedre verden sammen med vores kunder bliver bemærket og værdsat. Vi har forbedret vores totale score på Corporate Knights’ bæredygtighedsindikatorer, og selv om det ikke rakte til en førsteplads denne gang, er vi stadig den mest bæredygtige virksomhed i verden inden for vores industri. Det giver os i den grad blod på tanden til at fortsætte arbejdet med the Power of Good Bacteria og en fremtid baseret på naturlige ingredienser, siger CEO Mauricio Graber fra Chr. Hansen A/S.
– Chr. Hansens overordnede formål er at bidrage til en bedre verden gennem de naturlige og mikrobielle løsninger, vi leverer. Vi er taknemmelige for, at vi fastholder en stærk position på Corporate Knights’ liste over verdens mest bæredygtige virksomheder og værdsætter det gode samarbejde med kunder og leverandører, som er med os på den fortsatte rejse mod en grønnere fremtid for planeten.

Listen har været udgivet siden 2005. (Arkivfoto: Gerd Altmann/pixabay.com).

Katalysator for forandring
Den nye placering i verdenseliten blandt bæredygtige virksomheder kommer efter et bemærkelsesværdigt 2019 for den 145 år gamle virksomhed. Nogle af de vigtigste højdepunkter var placeringen som nr. 1 på Corporate Knights’ liste, optagelsen på Fortune Magazines Change the World-liste over 50 virksomheder, der gør en forskel i verden, og så sent som i november modtog Chr. Hansen den fornemme Golden Peacock Global Award for bæredygtighed i London.
En anden milepæl i Chr. Hansens bæredygtighedsrejse blev nået, da virksomheden meddelte, at man havde indgået en banebrydende aftale med Better Energy om at skifte 100% til grøn elektricitet fra to nye solcelleparker, vindenergi og biogas for Chr. Hansen Danmark i april 2020. Gennem engagementet i at etablere nye solcelleparker bidrager Chr. Hansen positivt til den grønne omstilling for hele Danmark. Energiforbruget for Chr. Hansen Danmark udgør næsten halvdelen af hele koncernens forbrug. Den model, der er etableret med Better Energy, er skalérbar og kan udvides til andre lande på et senere tidspunkt.
– Alle disse elementer har virkelig været en katalysator for forandring og et endnu stærkere fokus på, hvad vi som virksomhed kan gøre for at bidrage til en mere bæredygtig fremtid; det har inspireret og mobiliseret alle medarbejdere til at gøre endnu mere for at imødekomme de stigende forventninger og ambitionsniveauer fra vores kunder og investorer, forklarer Mauricio Graber.
– Det er nu, enkeltpersoner, virksomheder og regeringer skal arbejde sammen og sikre handling. Hos Chr. Hansen fortsætter vi ufortrødent vores fokus på innovation og arbejdet med at udvikle bæredygtige løsninger, der understøtter en fødevareindustri i balance fra jord til bord, og vi sammen bekæmper madspild og overforbrug af antibiotika og pesticider, slutter Mauricio Graber.

Om Corporate Knights og bæredygtighed
Corporate Knights Inc. udgiver forretningsmagasinet Corporate Knights med fokus på bæredygtighed og har en analysedivision, som offentliggør ranglister og finansielle ratings baseret på virksomheders formåen inden for bæredygtighed.
De 100 Mest Bæredygtige Virksomheder i Verden er et årligt projekt, som første gang blev offentliggjort i 2005 under World Economic Forum i Davos i Schweiz.

Skrevet i: Aktuelt, Markedsføring, Miljø og sundhed, Råvarer og ingredienser

Seneste nyt fra redaktionen

Norrlyst Koncernen indgår strategisk partnerskab og køber 20 pct. af Vinimondo A/S

DrikkevarerFoodservice05. 02. 2026

Strategisk ejerandel skal styrke vinstrategi, medarbejderkompetencer og gæsteoplevelser på tværs af Norrlysts restauranter. Investeringen markerer starten på et langsigtet partnerskab, hvor ambitionen er at løfte vinoplevelsen gennem tættere samarbejde om sortiment, service og

Drømme om økologisk eksporteventyr lever på BioFach

Miljø og sundhedPolitik og eksportØkologi og bæredygtighed05. 02. 2026

Fra på tirsdag deltager 23 danske virksomheder på den danske fællesstand på BioFach – verdens største fagmesse for økologiske fødevarer. Det sker med blikkene rettet mod det næste økologiske eksporteventyr. En fælles dansk stand med masser af Ø-mærker og fart i økologien venter de

Bartenderne indtager scenen på Foodexpo

AktueltDrikkevarerFoodserviceMesser og konferencer05. 02. 2026

Det er ikke kun mad, der er i fokus på Foodexpo til marts. Også bartenderfaget er med helt fremme, når DM i Cocktails og Mocktails indtager scenen. Det er en konkurrence, der handler om det gode håndværk, uanset om der er spiritus i drinken eller ej. Danmarksmesterskaberne i Cocktails og

Til morgenbords med Food&Drinks

AktueltFoodservice05. 02. 2026

Årets første udgave af magasinet Food&Drink er på gaden - denne gang med alt om dagens første måltid. Der er alt godt på morgenbordet her i årets første udgave af Food&Drink. Vi sætter nemlig fokus på dagens første måltid og taler blandt andet om, hvor morgenmadstrenden på Københavns

Grønt gennembrud: Aurion og Nordic Clarity gør det nemt at bruge bælgfrugter i de professionelle køkkener

FoodserviceFrugt og grøntMiljø og sundhedRåvarer og ingredienserTopØkologi og bæredygtighed05. 02. 2026

Danske, økologiske bælgfrugter møder naturlig umami – og skaber en ny generation af klar-til-brug-produkter til foodservice. Aurion og Nordic Clarity, der er Noclas foodservice brand, går nu sammen om at gøre detnemmere for professionelle køkkener at servere grønne retter med både høj smag,

15 Michelin-stjerner indtager Det japanske Tårn

Foodservice03. 02. 2026

2026 tegner sig som et særligt år for gastronomien – og ikke mindst i Tivoli, hvor de nordiske Michelin-stjerner uddeles til sommer. Det markerer forlystelseshaven blandt andet med det mest stjernespækkede pop-up-program til dato i Det japanske Tårn. I løbet af året flytter i alt syv restauranter

Copenhagen Distillery kåret som Best Craft Producer in the World

Drikkevarer03. 02. 2026

Copenhagen Distillery er blevet kåret som Best Craft Producer in the World ved Icons of Whisky. Samtidig er destilleriets master distiller, Lasse Öznek, blevet shortlistet som én af verdens tre bedste craft distillers. Prisen er en anerkendelse af et iværksætterprojekt, der fra begyndelsen har

Vivino-medstifter lancerer ny platform for alkoholfri drikkevarer

AktueltDetailhandel og en grosDrikkevarerMiljø og sundhed03. 02. 2026

Vivino ændrede fundamentalt måden, vi opdager og vurderer vin på. Nu vil medstifter Theis Søndergaard gentage succesen i den hastigt voksende alkoholfrie kategori med sin nye platform og app Dry Boots, der guider forbrugerne til de bedste alkoholfrie alternativer inden for vin, øl, spiritus,

Her er vinderne af Årets Ret: Priser til færøsk taco, dådyr med svampe og surmælksis med sukkertang

AktueltFoodservice03. 02. 2026

Første februar blev Danmarks bedste betjening, bistro og årets retter 2025 kåret af foreningen Danske Madanmeldere ved en festaften for dansk gastronomi i København. Blandt vinderne var både kendte og nye navne: Kadeau vandt i kategorien Land, Bjørnekælderen vandt i kategorien Sødt, mens færøske

Danmark tager det første skridt mod at anerkende gastronomi som kunstform

FoodservicePolitik og eksportTop03. 02. 2026

I fredags på det globale gastronomisymposium Convergence annoncerede kulturminister Jakob Engel-Schmidt, at han vil undersøge om gastronomi kan anerkendes som en kunstform. Et initiativ der flytter fokus fra gastronomi som håndværk til at blive en del af kulturverdenen – og Danmark placerer sig i

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • DENIOS ApS

    Olien flød ud i vandet – men én ting inddæmmede den

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Busch Group præsenterer vakuumløsninger til skalerbare brug af brint og kulstof

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Tilbud til spisesteder: Tag føringen på den grønne menu

  • DENIOS ApS

    Hvad er forskellen på et brandsikkert skab og et batteriskab?

  • DENIOS ApS

    Skal dit truckværn være af stål eller plast?

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Pfeiffer Vacuum+Fab Solutions bliver officiel global leverandør af ITER-flanger

  • Ardo NV Denmark Office

    Fuldkorn som funktionel base i det professionelle køkken

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Cash & Carry-butikkerne sænker priserne på spiritus

  • DENIOS ApS

    Nu falder sneen – og det kan blive dyrt for dig

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Busch Group fejrer stor åbning af næsten 60.000 kvadratmeter stort servicecenter i Tempe Arizona

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Norrlyst Koncernen indgår strategisk partnerskab og køber 20 pct. af Vinimondo A/S

    05.02.2026

  • Drømme om økologisk eksporteventyr lever på BioFach

    05.02.2026

  • Bartenderne indtager scenen på Foodexpo

    05.02.2026

  • Til morgenbords med Food&Drinks

    05.02.2026

  • Grønt gennembrud: Aurion og Nordic Clarity gør det nemt at bruge bælgfrugter i de professionelle køkkener

    05.02.2026

  • 15 Michelin-stjerner indtager Det japanske Tårn

    03.02.2026

  • Copenhagen Distillery kåret som Best Craft Producer in the World

    03.02.2026

  • Vivino-medstifter lancerer ny platform for alkoholfri drikkevarer

    03.02.2026

  • Her er vinderne af Årets Ret: Priser til færøsk taco, dådyr med svampe og surmælksis med sukkertang

    03.02.2026

  • Danmark tager det første skridt mod at anerkende gastronomi som kunstform

    03.02.2026

  • Anima: Historisk sejr for dyrevelfærden i Norge kalder på handling i Danmark

    29.01.2026

  • Fra Barbie og Hot Wheels til Toms og Tuborg Squash: Danmarks største isproducent løfter sløret for nye partnerskaber og produkter

    29.01.2026

  • BOOK en MARK er intensiv trend-spotting i fødevarebranchen

    29.01.2026

  • Fra København til Tokyo: Dansk madspildsapp indtager Asien

    29.01.2026

  • Fødevareorganisationer splittede over lavere fødevaremoms: Enighed om mål – uenighed om metode

    29.01.2026

Alle nyheder ›

Læs Food & Drink gratis online

Annoncering i Food & Drink

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik