Som den første licenspartner for Heineken skal Royal Unibrew udrulle Heineken® 0.0 som fadøl. Danmark bliver dermed et af de første markeder i verden, hvor den alkoholfrie øl bliver tilgængelig som fadøl på udvalgte serveringssteder.

Danskerne får nu mulighed for at bestille en frisk Heineken 0.0 direkte fra hanen på udvalgte serveringssteder. Royal Unibrew står i spidsen for den gradvise udrulning i Danmark, der er et af de første markeder i verden med fadølsløsningen.
Heineken 0.0 er tilgængelig i 117 lande og er dermed verdens mest udbredte alkoholfrie ølbrand. Med introduktionen på fad tager Royal Unibrew og Heineken nu næste skridt i udviklingen af den alkoholfrie ølkategori i Danmark, hvor salget i følge tal fra Bryggeriforeningen er femdoblet siden 2014 og voksede med 8% alene i 2025.
Udrulningen er resultat af et mangeårigt godt partnerskab, hvor Heinekens tillid til Royal Unibrews tekniske formåen har været afgørende for at kunne løfte de strenge krav, som Heineke 0.0-fadøllen stiller.
“Vi er stolte af, at Royal Unibrew, som vores første licenspartner, bringer Heineken® 0.0 på fad ud til de danske forbrugere. Det giver forbrugerne flere muligheder for at vælge alkoholfrit, også når de besøger barer og restauranter,” siger Katja Sabadin, Brand Manager hos Heineken.
Teknikken bag den alkoholfrie fadøl
Introduktionen på fad har krævet omfattende tekniske forberedelser. Heineken 0.0 er dobbeltbrygget på 100% naturlige ingredienser uden tilsat sukker og uden konserveringsmidler.
Fraværet af konserveringsmidler gør øllet følsomt og stiller markant højere krav til hygiejne, installation og vedligeholdelse end konventionel fadøl. For at beskytte den rene smag og sikre en ensartet kvalitet implementerer Royal Unibrew særlige tekniske installationer og uddannelse af personalet på de udvalgte serveringssteder.
“Alkohol beskytter mod bakterier og smagsafvigelser. Det gør, at alkoholfri øl er ekstremt følsomt og stiller helt ekstraordinære krav til hygiejne, temperatur og tryk i anlægget. Vi har derfor udviklet et specialiseret teknisk setup, så danskerne altid får præcis den samme smagsoplevelse i hvert eneste glas,” siger Anders Karstensen, Head of Technical Solutions hos Royal Unibrew.
Heineken 0.0 på fad er allerede tilgængelig på udvalgte serveringsteder i København, og Royal Unibrew udvider løbende til flere serveringssteder rundt om i landet i løbet af efteråret.

