Tirsdag eftermiddag blev der sat punktum for fagkonkurrencerne på Foodexpo, da Nordens dygtigste kokke og tjenere kæmpede om de ærefulde titler som Nordens Bedste Kok og Nordens Bedste Tjener.
Her stod i alt ti finalister fra Danmark, Sverige, Norge, Island og Finland klar til at mestre det nordiske køkken og brillere ved finalebordene. I sidste ende blev det dog Ola Wallin fra Sverige, der løb med den eftertragtede pris som Nordens Bedste Kok, mens prisen som Nordens Bedste Tjener gik til Christian Neve fra Danmark. De øvrige vindere var:
Årets Kok:
Jesper Dams Hansen (Restaurant Babette)
Årets Tjener:
Nicolai Martens (Restaurant Kong Hans Kælder)
Callebaut Chocolate Hero:
Daniel Kruse (Restaurant Molen i Nexø)
Danmarks Bedste Leverpostej:
Slagteren i Højslev, Højslev
Danmarks Bedste Spegepølse:
Slagter Munch, Skagen
Danmarks Bedste Grillpølse:
Slagter Lampe, Haderslev
Danmarks Bedste Snackpølse:
Slagter Vollstedt, Kolding
Danmarks Bedste Flæskesvær:
Slagteren i Højslev, Højslev
Danmarks Bedste Rygeostsalat:
Ostekælderen, København K
Danmarks Bedste Rørte Flødeost:
JUTA Ost og Specialiteter, Horsens
Danmarks Bedste Ostetapas:
Ostekælderen, København K
Årets Kokkeelever:
Mathias Dyhr Rothmann (Restaurant Næss) og Sebastian Holberg Svendsgaard (Restaurant Babette)
Årets Tjenerelever:
Emma Hjorth (Nordisk Spisehus) og Mikkel Nørgaard Sørensen (Molskroen)
Året elev – Smørrebrød og Catering:
Lena Yaa Jensen (Marselisborgcentret) og Savannah Degn Pedersen (Grundfos)
Årets Receptionistelev:
Nicoline Rohmann Håkansson (Hotel Comwell Århus)
Nordic Bakery Cup:
Danmark (Stephanie Svendgaard, Per Eckholdt og Sigurdur Baldvinsson)
Nordic Pastry Cup:
Danmark (Cornelia Luckey og Benjamin Hansen)
Nordens Bedste Kok:
Ola Wallin (Sverige)
Nordens Bedste Tjener:
Christian Neve (Danmark)
Nordens Bedste Junior Kok:
Desirée Jaks (Sverige)
DM i Chokolade for Kokkeelever:
Maria Ipsen og Louise Rosenvinge Lodahl
Danmark Bedste Romkugle:
Carsten Matthiesen, Nørre Aaby Bageri
Danmarks Bedste Fiskefrikadelle:
Michael Bay Christensen, Byens Fisk & Vildt, Silkeborg
Danmarks Bedste Stegte Sild:
Michael Bay Christensen, Byens Fisk & Vildt, Silkeborg
Danmarks Bedste Skaldyrssalat:
Carl Ahrenkiel, Havnens Fiskehus, Vejle